Niveko

Rodina Auerhammer

Rodina Auerhammer

MÍT VODU NA DOSAH

Jako soukromý podnikatel mám málo volného času. Z tohoto důvodu byly cesty k moři, kde bych si mohl zaplavat a odreagovat se, velmi ojedinělé. Jízda k moři a zpět pro mne není vhodným způsobem odpočinku. Ani samotný pobyt u moře s nepříliš čistou vodou a neustálými útoky komárů nebylo to pravé.

Dealer

Arosa Schwimmbad- und Saunatechnik GmbH

Rok instalace

2013

Země

Německo

Specifikace

NIVEKO přeliv MULTI

Jelikož se mi nesplnilo přání bydlet u vody, zrodila se myšlenka přinést vodu jednoduše až k domu.

Jelikož se mi bohužel nepodařilo uskutečnit své celoživotní přání bydlet u vody, zrodila se myšlenka přinést vodu jednoduše až k domu. Mít vodu na dosah znamená ryzí odpočinek bez časových ztrát.

Sluneční paprsky po celý den

Na základě podrobných konzultací a informací úvahy rychle vyústily v proveditelný plán. Můj dům stojí na návrší, jehož terén se zvolna svažuje do údolí, v němž leží malá vesnice. Na jihozápadě lze dohlédnout až k obzoru, kde slunce zapadá za lesem. Dům je orientován na západ, terasa je umístěna k jihu. Jelikož slunci nestojí v cestě žádná překážka, užíváme si jeho paprsky od východu až po jeho západ za obzor.

Vzhledem k mírně se svažujícímu terénu se nabízela možnost navrhnout druhou terasu s bazénem. Výškový rozdíl mezi stávající terasou a terasou s bazénem je 0,5 m, výškový rozdíl vzhledem k zahradě pak 0,6 – 1,6 metrů. Výhled přes údolí směrem k obzoru není ničím omezen. Další obrovská výhoda teras se projeví při silném větru a bouřce. Poletující listí a jiné nečistoty padající ze stromů se k bazénu téměř nedostanou.

Terasa jako lodní paluba

Bylo potřeba pečlivě uvážit, jak zasadit bazénovou terasu o velikosti 7 x 17 metrů a výškovém rozdílu 0,5 – 1,6 metrů do zahrady tak, aby nepůsobila nepatřičně. Výškový rozdíl směrem k zahradě byl odstraněn plynulým přechodem na sebe navrstvených přírodních kamenů.

Vzhled bazénové terasy se zrodil z mé vášně pro plachetnice a lásky k lodím. Mělo se jednat o dřevěnou terasu připomínající lodní palubu. Proto jsem bazénovou terasu přejmenoval na „bazénovou palubu“. Z dřevěné podlahy vyzařuje teplo a přírodní charakter. Chůze bosýma nohama po dřevěných prknech je požitkem, který připomíná krásné výlety na plachetnici. Také přechody a stěny byly opatřeny dřevěnými lištami. Během pokládání bylo třeba dbát na to, aby byla prkna s mezerami mezi nimi rovnoměrně umístěna po celé ploše. Samozřejmostí je, že upevňovací šrouby zůstanou neviditelné.

Dodatečný protiproud

Bazén má velikost 3,5 x 10 metrů. Tato délka pro každodenní plavání zcela vystačuje. Abych mohl vyzkoušet hranice své fyzické výkonnosti, nechal jsem dodatečně namontovat protiproud. Zvláštností přitom je jeho provoz na principu lodního pohonu, konkrétně lodního šroubu, který je téměř bezhlučný.

Bazén je vybaven přelivovým žlabem, aby bylo i během plavání možné užívat si výhledu. Není zde žádné omezení jako u bazénů typu „skimmer“, voda dosahuje až po okraj bazénu a poskytuje tak pocit volnosti. Přeliv také okamžitě odvádí z horní plochy veškeré nečistoty. Čištění bazénu je opravdu minimální. Přelivový žlab byl opatřen žulovou obrubou, aby byl i zde zachován přírodní vzhled.

Výměna techniky a barevnost bazénu

Samotný bazén je vyroben z materiálu Polystone. Díky tomuto materiálu je možné za přijatelnou cenu dle potřeby vyměnit potřebnou techniku. Tím se zjednoduší montáž podvodních reflektorů, schodišť, masážních trysek i pod vodou instalované rološachty pro solární lamely.

Zvolil jsem bílé zbarvení bazénu. Díky tomu je zachována přirozená hra barev na slunci, ve větru, pod ledem a sněhem. Dochází tak k vzájemné souhře světelných účinků. Důležité pro mne bylo, aby mohl zůstat bazén naplněn vodou také v zimním období a nevznikla tak prázdná tmavá díra.

Úspora času a energie

Instalovaná bazénová technika musí poskytnout maximální pohodlí. Měřicí a dávkovací technologie funguje automaticky. Chlór je vyráběn elektrolyticky z lékařské kyseliny chlorovodíkové. Pro výrobu chlóru tudíž nejsou potřebné žádné stabilizátory. Doplňkové chemické přípravky proto nejsou také potřebné. Náklady na chlór lze dále omezit montáží UV-lampy, která slouží k hubení mikroorganismů. Filtrační hmota je tvořena AFM (aktivním filtračním materiálem) a vyrábí se z upraveného skla. Filtrační výkon je výrazně vyšší než u křemičitého písku. Také tím se snižuje spotřeba chlóru.

Zpětný proplach filtrů provádím ručně, k tomu je potřeba 5–10 minut týdně. Filtrační čerpadlo je vybaveno frekvenčním ovládáním, díky čemuž lze jeho otáčky přizpůsobit potřebnému oběhu. To vede k úspoře energie. K udržení příjemné teploty vody slouží solární lamely. Připojil jsem také solární ohřev, který jsem již měl k dispozici. Teplotu vody tak lze udržet na hodnotě 26 – 30 °C.

Radost a uvolnění

První sezóna koupání se nyní pomalu chýlí ke konci. Nikdy jsem si nemyslel, že lze zakusit tolik radosti a uvolnění. Křišťálově čistá voda vyvolává neskutečně příjemné pocity. Moje kondice se díky každodennímu plavání zvýšila o 100 %.